Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Poslanici vlasti za 23 sjednice dobili preko 756.000 eura * U Podgorici polovina zaposlenih, u Petnjici nema radnika * Leon Drešaj izbjegao hapšenje * Vođa „barskog klana“ pušten na slobodu * Bilo bi dobro da prestanete da prijetite * Kraljica poslušala Džonsona, suspendovala rad parlamenta * Albanci zataškavaju dokaze o zločinima
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-08-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Sergej Sekulović, analitičar:
– Ako proces izborne reforme doživi neuspjeh, smatram da će opozicija biti u nepovoljnijoj situaciji, a, u krajnjem, i kompletno crnogorsko društvo.

Vic Dana :)

- Na šta misliš, draga? - pita Mujo Fatu. - Na isto što i ti - odgovori ona. - Super, napravi i meni jedan sa šunkom - reče joj on.

Slomio Lala ruku. Došao kod doktora da mu skinu gips. Doktor ga pregleda zadovoljan oporavkom. Je l’, doktore - pita Lala - da l’ ću ja sad moći, mislim posle ovoga, da radim one stvari sa Sosom, znaš, ono u krevetu? Ta, moći ćeš, Lalo, kako ne bi mogao, odgovori mu doktor. Uf, dobro je - zadovoljno će Lala - dosad nisam mogao.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-08-26 JUGOSLOVENSKI PISCI U SJENCI POLITIČKIH ODNOSA (10)
DR SLOBODAN SELINIĆ Pokušaj ustanovljenja blokovskog okupljanja pisaca Feljton smo priredili prema knjizi dr Slobodana Selinića „Književna diplomatija”, koju je izdao Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda, 2019. godine
Dan - novi portal
Prije nego što je mišljenje dao Dobrivoje Vidić, pismo je analizirao Veljko Vlahović. Nije želio da daje ikakve sugestije jugoslovenskom savezu dok ne dobije njihove predloge. Suprotno od Lalića, koji je želio da savez pisaca dobije političke instrukcije, Vlahović je tražio da političari dobiju mišljenje saveza, tj. njegove uprave, pa da onda daju sugestije. Ipak, Vidiću je iznio lična zapažanja: koncepcija pisma je odisala „starom praksom” i dodao da pisci nijesu bili jedinstveni ni u okviru pojedinih zemalja, a još manje su to mogli biti u okviru više zemalja. Prioritet je davao razvijanju bilateralne saradnje. Poslije toga je Dobrivoje Vidić preporučio V. Milatoviću da pozove Ivana V. Lalića i da mu parafrazira stav Vlahovića, ali bez pisanog traga: „Zovi ga sebi, nemoj pismeno!” Tražio je da rukovodstvo saveza postupi po Vlahovićevoj sugestiji, zauzme stav i pošalje im ga, „pa da vidimo”. Milatović je ovaj odgovor saopšto Laliću 9. jula 1963.

Pretpostavke vrha jugoslovenskog saveza pisaca su se pokazale kao tačne. Generalni sekretar Saveza književnika Ivan V. Lalić je prilikom sastanka COMES-a u Lenjingradu avgusta 1963. bio pozvan na sastanak funkcionera saveza pisaca socijalističkih država koji je održavan u Moskvi. Savez književnika SSSR-a je ovaj skup vodio na dva kolosjeka: kao sastanak COMES-a i kao mjesto za kontakte pisaca socijalističkih zemalja, koji je organizovan poslednjeg dana Lalićevog boravka u Moskvi. Bio je predstavljen kao neformalni razgovor o modalitetima buduće saradnje, ali se zapravo radilo o planiranom pokušaju ustanovljavanja redovnog blokovskog okupljanja saveza pisaca. Svi pisci iz Istočne Evrope su na njega došli sa jedinstvenim i razrađenim stavovima. Sekretar Uprave saveza pisaca SSSR-a Markov je na ovom susretu izložio već spremne teze. Govorio je o potrebi redovnih sastanaka rukovodilaca saveza pisaca socijalističkih zemalja, njihovog uzajamnog informisanja i koordinisanja akcija, razmjene materijala i informacija o zbivanjima u literaturi kroz časopise i listove u cilju intenzivnije saradnje i „jačanja ideološkog fronta socijalističke literature”. Pomenuo je i ideju o izdavanju zajedničkog biltena. Predloženo je da prvi takav sastanak bude u januaru ili februaru 1964. u Pragu. Sekretar saveza pisaca Čehoslovačke Ivan Skala je značaj takve saradnje vidio u „potrebi da književnici socijalističkih zemalja zauzmu ofanzivni stav prema gledištima zapadne literature”, jer „ne može biti mirne koegzistencije između dviju ideologija i književnosti”. Političku poruku su Jugosloveni mogli da pročitaju i iz riječi A. Surkova, koji je pozdravio takav susret i činjenicu da su mu poslije dugo vremena prisustvovali i predstavnici Jugoslavije. Lalić se držao stava da su jugoslovenski pisci bili opredijeljeni za sve oblike radne saradnje, jačanje veza, saradnju časopisa i sl. Bio je mišljenja da su dotadašnje forme saradnje bile prevaziđene i nedovoljne i da su im bile potrebne savremenije i sadržajnije forme. Prisutnima je obećano da će njihovi savezi dobiti i stenografske bilješke sa tog sastanka. Ivan V. Lalić je poslije povratka u Beograd pisao Dobrivoju Vidiću i nagovijestio da će ovo pitanje imati mnogo širi značaj od književnog. Tražio je da o njemu diskutuju „i drugi zainteresovani faktori zajednice”, jer je sastanak u Moskvi izrazio „niz tendencija i stavova blokovskog karaktera”.

Sovjetsko nestrpljenje i nezadovoljstvo izostankom jugoslovenskog odgovora su rasli, o čemu je jugoslovensku ambasadu u novembru 1963. informisala potpredsjednica Inostrane komisije Saveza pisaca SSSR-a Jelena Romanova. Međutim, jugoslovenski savez nije žurio sa odgovorom.

PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"